• .

• Przedszkole czynne jest:

od poniedziałku do piątku w godzinach: 6.30 - 16.30

RAMOWY ROZKŁAD DNIA -grupy młodsze

(BURSZTYNKI i ZŁOTE RYBKI):

Rozkład dnia oparty jest o podstawę programową wychowania przedszkolnego.

6.30 – 8.00  Schodzenie się dzieci, gry, zabawy i zajęcia niekierowane według pomysłów dzieci lub przy niewielkim udziale nauczyciela – w grupach połączonych. Zabawy integrujące grupę, kształtowanie umiejętności społecznych dzieci, zgodne funkcjonowanie w zabawie.

Działania wspomagające  rozwój dziecka – indywidualne wspomaganie i korygowanie rozwoju, praca z dzieckiem zdolnym.

8.00 – 8.30  Zabawy ruchowe lub ćwiczenia poranne. Czynności higieniczno – porządkowe, przygotowanie do posiłku

8.30 – 9.00  Śniadanie – doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku

Czynności sanitarno – higieniczne.

9.00 – 9.20  Dydaktyczne zajęcia kierowane zgodne z podstawą programową -rozwijanie aktywności dzieci w wybranych obszarach.

9.20 – 11.00  Swobodne zabawy organizowane w ogrodzie przedszkolnym, obserwacje przyrodnicze, prace porządkowo – ogrodnicze, spacery, wycieczki.

Gry i  zabawy ruchowe w sali w przypadku złych warunków atmosferycznych.

Czynności higieniczno – porządkowe przygotowujące do posiłku.

11.30 – 11.50  Zupa – doskonalenie umiejętności samodzielnego i kulturalnego spożywania posiłku

Czynności sanitarno – higieniczne, opanowanie umiejętności mycia rąk.

11.50 – 13.15  Odpoczynek poobiedni - słuchanie literatury dziecięcej czytanej przez nauczyciela lub z nagrań, muzyki klasycznej lub wyciszającej – bajko terapia, muzykoterapia.

Czynności higieniczno – porządkowe oraz przygotowanie do posiłku.

13.15 – 13.30  Przygotowanie do obiadu – czynności higieniczne, samoobsługowe.

13.30 – 13.50  Obiad. Wdrażanie zasad higieny i kulturalnego zachowania, umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami.

14.30-14.45 Podwieczorek

14.45 – 16.30  Zabawy niekierowane dzieci w sali lub w ogrodzie przedszkolnym, tworzenie warunków do spontanicznej aktywności.

Zabawy  manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne, dydaktyczne, dowolne w kącikach zainteresowań.

Czynności higieniczno porządkowe .

Rozchodzenie się dzieci.

RAMOWY ROZKŁAD DNIA -grupy starsze

(MUSZELKI i DELFINKI):

6.30 – 8.00

• Schodzenie się dzieci, gry, zabawy i zajęcia dowolne według pomysłów dzieci lub przy niewielkim udziale nauczyciela – w grupach połączonych
          • Swobodna zabawa według zainteresowań lub inspirowana przez nauczycielkę o charakterze indywidualnym lub w zespołach, zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne, rozwijające uwagę i myślenie, wyzwalające aktywność twórczą i ekspresję.
          • Zabawy integrujące grupę, kształtowanie umiejętności społecznych dzieci, zgodne funkcjonowanie w zabawie.
          • Działania wspomagające  rozwój dziecka – indywidualne wspomaganie i korygowanie rozwoju, praca z dzieckiem zdolnym

8.00 – 8.30

• Zabawy ruchowe lub ćwiczenia poranne.
          • Czynności higieniczno – porządkowe, przygotowanie do posiłku

8.30 – 9.00

• Śniadanie – doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku
          • Czynności sanitarno – higieniczne
          • Przygotowanie do zajęć programowych

9.00 – 10.00

• Zajęcia dydaktyczne realizowane według założeń podstawy programowej oraz przyjętego programu wychowania przedszkolnego – rozwijanie aktywności dzieci w wybranych obszarach

10.00 – 11.30

• Swobodne zabawy organizowane w ogrodzie przedszkolnym, obserwacje przyrodnicze, prace porządkowo – ogrodnicze, spacery ( poznanie środowisk przyrodniczych i społecznych w najbliższym otoczeniu przedszkola).
          • Zajęcia i zabawy podejmowane z inicjatywy dzieci z wykorzystaniem zabawek ogrodowych i sprzętu sportowego.
          • Gry sportowe i ćwiczenia kształtujące postawę dziecka.
          • Gry i  zabawy ruchowe w Sali w przypadku złych warunków atmosferycznych.
          • Czynności higieniczno – porządkowe przygotowujące do posiłku

11.30 – 11.45

• Zupa – doskonalenie umiejętności samodzielnego i kulturalnego spożywania posiłku
          • Ćwiczenie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami
          • Czynności sanitarno – higieniczne, opanowanie umiejętności mycia rąk

11.45– 12.45

• Różne formy relaksu, z wykorzystanie wybranych technik relaksacyjnych, słuchanie literatury dziecięcej czytanej przez nauczyciela lub z nagrań, muzyki klasycznej lub wyciszającej – bajko terapia, muzykoterapia

12.45 – 13.30

• Swobodna zabawa dzieci w Sali lub w ogrodzie przedszkolnym, tworzenie warunków do spontanicznej i zorganizowanej aktywności.
          • Działania wspomagające rozwój dziecka- - indywidualne wspomaganie i korygowanie rozwoju.
          • Tworzenie sytuacji edukacyjnych rozwijających indywidualne zdolności i zainteresowania.
          • Gry i zabawy ruchowe, badawcze, integracyjne.
          • Dowolne zabawy: tematyczne, konstrukcyjne, techniczne.
          • Zajęcia dodatkowe
          • Uczenie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka w budynku, ogrodzie i poza terenem przedszkola.
          • Czynności higieniczno–porządkowe oraz przygotowanie do posiłku.

13.30 – 13.50

• Obiad. Wdrażanie zasad higieny i kulturalnego zachowania,
          • Ćwiczenie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami

13.50– 14.30

• Tworzenie sytuacji edukacyjnych rozwijających indywidualne cechy, zdolności i zainteresowania, praca z dzieckiem o indywidualnych potrzebach rozwojowych.
          • Zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym, obserwacje przyrodnicze, lub zabawy ruchowe  w Sali

14.30 – 14.45

• Podwieczorek. Doskonalenie umiejętności kulturalnego i estetycznego spożywania posiłku

14.45– 16.30