Zasady organizacji zadań Miejskiego Przedszkola nr 1 w Ustce z wykorzystaniem metod i technik prowadzenia zajęć dydaktyczno- wychowawczych na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania Miejskiego Przedszkola nr 1 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Zasady organizacji zadań Miejskiego Przedszkola nr 1 w Ustce z wykorzystaniem metod i technik prowadzenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych na odległość zwane dalej Zasadami, określają sposób i tryb realizacji zadań Przedszkola nr 1 w okresie czasowego ograniczenia jego funkcjonowania, o którym mowa w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,Na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378)
I. Działania w ramach nauczania zdalnego będą prowadzone w oparciu m. in. o:
1.podstawę programową wychowania przedszkolnego,
2.zatwierdzone do realizacji programy wychowania przedszkolnego,
3. plany pracy dydaktyczno – wychowawczej poszczególnych grup,
5. materiały edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych,
6. programy telewizji publicznej i audycje radiowe,
7. ćwiczenia, karty pracy, piosenki, literaturę do programu wychowania przedszkolnego wydawnictwa WSiP z Klubu Nauczyciela: ucze.pl oraz materiały dydaktyczne znajdujące się w bibliotece przedszkola.
II. Nauczyciele i specjaliści będą udostępniać na stronie internetowej przedszkola i/lub pocztą elektroniczną lub inny jednolity uzgodniony system komunikowania
1. propozycje wykonania prac plastycznych, projektów technicznych,
2. zabaw badawczych lub eksperymentów,
3. konkretną propozycję opracowaną na potrzeby zabawy dzieci, adekwatną do realizowanego programu,
4. opracowane przez siebie propozycje twórczej aktywności dzieci,
5. linki do słuchowisk, audycji radiowych, informacje o programach telewizyjnych (pasma edukacyjne Telewizji Polskiej dla najmłodszych dzieci), a także programów, zabaw on-line.
III. Nauczanie zdalne ma uwzględniać możliwości psychofizyczne i techniczne zarówno nauczycieli, rodziców oraz dzieci. Nie należy zapominać, że główną formą aktywności dzieci w wieku przedszkolnym jest zabawa.
IV. Niedopuszczalne jest nadmierne obciążanie dzieci i ich rodziców przekazywanymi do realizacji zadaniami przez nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczycieli wspomagających, specjalistów czy instruktorów zajęć dodatkowych oraz nadmierne obciążanie pracami przed komputerem. Ustala się maksymalny czas pracy przed komputerem dla dzieci w wieku przedszkolnym 30 minut dziennie.
V. Przy planowaniu pracy zdalnej do realizacji w domu proponuje się sytuacje sprzyjające zacieśnieniu rodzinnych relacji, np. konstruowanie gier, czytanie, zabawy sensoryczne, wspólna zabawa na podwórku.
VI. Nauczyciel podejmuje konsultacje z rodzicami poprzez uzgodniony, ujednolicony system komunikowania się.
VII. Nauczyciele współorganizujący proces dydaktyczny: nauczyciele wspomagający, specjaliści, ustalają indywidualnie z rodzicami zasady wsparcia i współpracy zgodnie z ustalonym pensum.
VIII. nauczyciele są zobowiązani do dokumentowani swojej pracy w Dzienniku Wirtualnym.
IX. Ważne informacje, pisma i listy do rodziców, ogłoszenia będą umieszczane na stronie w zakładce „Aktualności”.
Zadania dyrektora
I. Dyrektor przekazuje rodzicom i nauczycielom informację o Zasadach organizacji pracy Miejskiego Przedszkola nr 1 w Ustce w okresie czasowego ograniczenia jego funkcjonowania za pomocą strony internetowej przedszkola.
II. Koordynuje współpracę nauczycieli, rodziców i dzieci poprzez realizację zadań określonych w przyjętych Zasadach.
III. Dyrektor we współpracy z nauczycielami ustala potrzebę modyfikacji programu wychowania przedszkolnego. W związku z tym treści edukacyjne pozostają bez zmian, ale konieczna jest zmiana sposobu realizacji treści – metoda kształcenia na odległość.
IV. Monitorowanie postępów i umiejętności dzieci jest nieobligatoryjne. Może się odbywać na życzenie rodziców.
V. Ustalają zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Zasady zaliczania do wymiaru czasu pracy zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik nauczania i wychowania na odległość.
I. Do wymiaru czasu pracy realizowanego w czasie nauczania i wychowania na odległość zalicza się:
- prowadzenie zajęć offline,
- konsultacje z rodzicami, rozmowy za pomocą wybranego komunikatora,
- prowadzenie wideokonferencji, webinariów i innych form komunikowania się on–line,
- prowadzenie korespondencji e-mail lub za pomocą innych form komunikowania się na odległość,
- samokształcenie ze szczególnym uwzględnieniem TIK, czytanie literatury fachowej, publikacji branżowych,
- przygotowywanie materiałów do zajęć, dekoracji, scenariuszy zajęć, doskonalenie własnego warsztatu pracy,
- innowacje, projekty,
- przygotowywanie i uzupełnienie dokumentacji, np. plany pracy, gotowości szkolnej, wirtualny dziennik,
- aktualizacja strony internetowej, np. artykuły, materiały do wykorzystania przez rodziców i dzieci,
- udział w zwołanych on-line spotkaniach Rady Pedagogicznej,
- wykonywanie innych zajęć zleconych przez dyrektora.