Szanowni Państwo,
W poniższym załączniku znajduje się podkład muzyczny "Wielkanocne życzenia" do zabawy ruchowej dla dzieci z grupy III „Muszelki”.
Załącznik:wielkanocne-zyczenia-wersja-instrumentalna-pd-mp3-222-2101.mp3
Szanowni Państwo,
W poniższym załączniku znajduje się podkład muzyczny "Wielkanocne życzenia" do zabawy ruchowej dla dzieci z grupy III „Muszelki”.
Załącznik:wielkanocne-zyczenia-wersja-instrumentalna-pd-mp3-222-2101.mp3
"W naszym ogródeczku zrobimy porządki
Wygrabimy ścieżki, przekopiemy grządki.
Potem w miękką ziemię wsiejemy nasionka
Będą się wygrzewać na wiosennym słonku.
Przyjdzie ciepły deszczyk i wszystko odmieni
W naszym ogródeczku grządki zazieleni"
Szanowni Państwo,
Informujemy o możliwości zapisania dziecka od września 2020r. do Oddziału "0" przy Szkole Podstawowej nr 2 w Ustce.
Wniosek (znajduje się na stronie przedszkola) proszę składać w przedszkolu.
Szanowni Państwo,
Epidemia koronawirusa wywołuje w nas uczucia takie jak lęk, stres i niepewność. Zwłaszcza dzieci silnie je odczuwają. Chociaż każde dziecko inaczej radzi sobie z takimi emocjami, to w obliczu zamkniętej szkoły, odwołanych wydarzeń i izolacji od przyjaciół, będą musiały czuć wsparcie i miłość najbliższych. Teraz bardziej niż kiedykolwiek.
Oto 6 wskazówek, jak wspierać dzieci w tym trudnym czasie.
1. Bądź spokojny
Rodzice powinni spokojnie rozmawiać ze swoimi dziećmi o koronawirusie. Ważne, aby powiedzieć dzieciom, o istniejącej możliwości, że ktoś z Was w pewnym momencie będzie mieć objawy, które często są bardzo podobne do przeziębienia lub grypy. Rodzice powinni zachęcać dzieci, aby informowały ich, jeśli nie czują się dobrze lub gdy boją się wirusa. Tylko dzięki temu rodzice będą mogli jak najszybciej im pomóc. Zapewnij swoje dziecko, że choroba wywołana koronawirusem przebiega na ogół łagodnie, szczególnie u dzieci i młodzieży. Należy również pamiętać, że wiele objawów COVID-19 można leczyć. Warto przypomnieć dzieciom, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym: często myć ręce, nie dotykać twarzy i zostać w domu.
2. Trzymaj się rutyny
Dzieci potrzebują rutyny. My, dorośli, musimy bardzo szybko opracować zupełnie nowy plan dnia, aby przetrwać w tych trudnych czasach, mówi dr Damour. Zdecydowanie polecam stworzenie harmonogramu, który obejmuje zarówno czas na zabawę, możliwość kontaktu telefonicznego z przyjaciółmi, a także czas „wolny od technologii” i czas na prace domowe. Musimy zastanowić się, co dla nas jest ważne i zbudować strukturę, która to odzwierciedla. Dużym wsparciem dla naszych dzieci będzie zapewnienie przewidywalnego dnia i świadomości, kiedy powinny się uczyć lub pracować w domu, a kiedy mogą się bawić. Dr Damour sugeruje, aby dzieci w wieku 10-11 lat lub starsze zaangażować w przygotowanie planu dnia. Wtedy dajemy im możliwość zastanowienia się nad czynnościami, które chciałyby wykonywać, a następnie pracujemy wspólnie nad ostatecznym kształtem harmonogramu. Jeśli chodzi o młodsze dzieci, to najlepiej zaplanować ich dzień tak, aby najpierw zacząć od obowiązków (szkolnych i domowych), a następnie przeznaczyć czas na zabawę. W przypadku niektórych rodzin robienie planu na początku każdego dnia będzie najlepsze dla dzieci. Inne rodziny mogą uznać, że dobrze będzie zacząć dzień nieco później po spaniu i wspólnym śniadaniu. W przypadku rodziców, którzy nie są w stanie nadzorować swoich pociech w ciągu dnia, najlepiej porozmawiać o harmonogramie z osobą, która opiekuje się nimi i wypracować wspólny plan.3
3. Pozwól dziecku odczuwać emocje
Wraz z zamkniętymi placówkami edukacyjnymi, odwołano szkolne przedstawienia, koncerty, mecze i zajęcia, w których dzieci uczestniczyły na co dzień. Dr Damour radzi, aby po prostu pozwolić dzieciom na smutek: my, dorośli, patrzymy na tę sytuację z perspektywy naszego życia i doświadczeń, a dla nastolatka to poważne problemy. Wspieraj i okaż zrozumienie dla ich smutku i złości z powodu strat, które opłakują. Jeśli masz wątpliwości jak się zachować, to empatia i wsparcie są najlepszym rozwiązaniem.
4. Sprawdź, jakie informacje o koronawirusie docierają do Twoich dzieci
W mediach krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa. Sprawdź, co usłyszało Twoje dziecko lub co uważa, za prawdę. Nie wystarczy podać dziecku faktów, ponieważ - jeśli uznało za prawdę coś co usłyszało wcześniej i połączy to z nowymi informacjami od Ciebie - może dojść do nieporozumienia. Dowiedz się, co Twoje dziecko już wie i wspólnie rozprawcie się z mitami, radzi dr Damour. Jeśli dzieci mają pytania, na które nie znasz odpowiedzi, możecie wspólnie odwiedzić strony internetowe wiarygodnych instytucji państwowych lub organizacji takich jak UNICEF czy Światowa Organizacja Zdrowia.
5. Stwórz okazje do wspólnego spędzania czasu
W przeżywaniu trudnych emocji bardzo ważna jest równowaga między rozmową o naszych odczuciach, a znajdywaniem rozrywki, która pozwoli rozproszyć myśli. Co kilka dni możecie spędzać wieczór na wspólnej zabawie lub gotować razem posiłki. Nastoletniemu dziecku daj trochę swobody, jeśli chodzi o czas spędzony w telefonie i na mediach społecznościowych. Dostęp ten jednak nie powinien być nieograniczony. Zapytaj swojego nastolatka, jak możecie sobie z tym poradzić? Niech zaproponuje harmonogram korzystania z telefonu i wspólnie zastanówcie się nad planem dnia, radzi dr Damour.
6. Kontroluj swoje zachowanie
To oczywiste, że dorośli są także zaniepokojeni sytuacją związaną z koronawirusem. Jednak ważne, żebyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby nie dzielić się z dziećmi swoimi lękami i nie okazywać obawy. Może to oznaczać powstrzymywanie emocji, co dla wielu okaże się bardzo trudne. Pamiętajmy, że to rodzice zapewniają swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Tę sytuację możemy porównać do jazdy samochodem, gdzie dzieci to pasażerowie, a my prowadzimy auto. Nawet, jeśli odczuwamy niepokój, nie możemy pozwolić, aby udzielił się on najmłodszym, dodaje dr Lisa Damour.
ze strony: https://www.unicef.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/6-sposobow-dla-rodzicow-jak-wspierac-dzieci-podczas-epidemii-koronawirusa
Szanowni Państwo,
W czasie ograniczenia funkcjonowania naszej placówki związanego z zagrożeniem epidemiologicznym, zadania wynikające z podstawy programowej realizowane są na odległość z wykorzystaniem materiałów propozycji zadań udostępnianych Państwu przez nauczycielki wszystkich grup. Apelujemy o zwrócenie uwagi na niewygórowane obciążenie dziecka zadaniami w danym dniu. I tak dla dzieci 3-4 letnich, działania edukacyjne w domu powinny trwać 15 - 30 minut ,natomiast dla dzieci 5-6 letnich do 45 minut.
Przypominamy również o bezpiecznym korzystaniu przez dzieci z komputera i innych urządzeń elektronicznych (telefon, tv, tablet) oraz zostawienie im czasu na zabawę i własną kreatywność. Zachęcamy do korzystania z przesyłanych przez nauczycielki pomysłów, linków, edukacyjnych portali internetowych z propozycjami zabaw wielozmysłowych poprzez system i-przedszkole.
Z pozdrowieniami i życzeniami wszelkiej pomyślności : )
Szanowni Rodzice!
W związku zaistniałą sytuacją pandemią koronowirusa ulega zmianie harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2020/2021 do publicznych przedszkoli:
17 kwietnia - Weryfikacja przez komisję wniosków o przyjęcie do przedszkola i dokumentów potwierdzających
21 kwietnia - Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych
28 kwietnia - Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia.
5 maja - Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
Szanowni Rodzice,
Zachęcamy do korzystania z systemu i-przedszkole, gdzie codziennie, przez cały tydzień zamieszczamy niezbędne materiały, do kształcenia zdalnego. Mając na względzie wszechstronny rozwój i dobro dziecka proponujemy tą drogą różne formy pracy w domu.
Ponadto, zachęcamy do odwiedzin portali dla dzieci w wieku przedszkolnym oto propozycja kilku z nich:
https://www.lulek.tv/ Tu można się nauczyć liczyć, czytać, pisać, poznać nazwy miesięcy i godziny na zegarze.
https://www.ciufcia.pl/ strona zawiera darmowe gry flash dla dzieci w wieku od 4-6 lat
https://www.buliba.pl wartościowe, gry edukacyjne
https://www.dziecionline.pl gry i zabawy edukacyjne z różnych przedmiotów (dla dzieci klas 1-3)
https://www.dla-dzieci.com.pl strona adresowana do dzieci, rodziców i nauczycieli, zawiera łamigłówki, kolorowanki, gry edukacyjne
https://www.domowyprzedszkolak.pl to bogata baza materiałów dl nauczycieli i rodziców, które pomogą w zorganizowaniu zajęć.
Na nadchodzący tydzień życzymy Wszystkim dużo zdrowia.
Zagadki nie tylko bawią, ale przyczyniają się do poznawania i rozszerzania wiadomości, zaciekawiają, skłaniają do obserwacji otaczającego świata, rozwijają umiejętności twórcze. Kształtują procesy motywacji i emocji u dzieci. Odgadywanie ich sprawia dzieciom wiele radości, przyjemności i satysfakcji. Życzymy miłej zabawy :)
Zachęcamy Państwa do zabawy przy znanej i bardzo lubianej przez dzieci piosence "Do góry i na dół". Tak rozpoczęty poniedziałek musi być udany :)
Szanowni Państwo,
Dnia 25.03.2020r weszło w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 20.03.2020r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19 wraz z uzasadnieniem.
Wprowadzone regulacje prawne dają możliwość prowadzenia kształcenia na odległość określając obowiązek jego prowadzenia także w przedszkolach, co też wykonujemy od 16.03.2020r. poprzez przesyłanie codziennie na naszą stronę internetową i stronę i-przedszkola różnych form wspólnych zabaw. Od 25.03.2020r. czynimy to dalej uwzględniając realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci.
W ramach powyższego Rozporządzenia MEN, nasza placówka obecnie jest w trakcie działań rekomendowanych przez władze oświatowe i służby sanitarne, są nimi m.in.:
- dezynfekcja sal i wyposażenia, mebli, sprzętów, zabawek;
- pranie dywanów i maskotek;
- ustalenie wewnętrznego planu pracy personelu, w celu unikania zagrożeń;
- samokształcenie i doskonalenie nauczycieli;
- przygotowanie przez nauczycielki propozycji zajęć w ramach zdalnego nauczania:
opowiadań, piosenek, wierszy, kart pracy, bajek, propozycji: gier, doświadczeń, zabaw, linków do ciekawych propozycji edukacyjnych;
- przygotowania techniczne w domach nauczycielek, zwiększenie dostępu do łącza internetowego, zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt typu drukarki itp.
Zależy nam, aby praca Nasza i Państwa miała na uwadze przede wszystkim dobro dzieci, ale także nie komplikowała Państwa możliwości sprzętowych oraz czasowych – zdajemy sobie sprawę, iż znaczna część rodziców pracuje zdalnie w domach.
Jednocześnie mamy prośbę, aby wytwory dzieci gromadzili Państwo w domowej teczce, a później przynieśli do przedszkola. Z wybranych przez naszych wychowanków prac zrobimy wystawę na grupowych tablicach. Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, sukcesami dzieci, przesyłania nam wspólnych zdjęć, które umieścimy w galeriach poszczególnych grup, w zakładce „WIĘCEJ”.
W razie pytań, wątpliwości, prosimy o kontakt przez system i-przedszkole – komunikator (grupa „Bursztynki”, grupa „Złote rybki”, grupa „Muszelki”, grupa „Delfinki”), bądź telefonicznie pod numer (59) 8144209.
O dalszych decyzjach dotyczących funkcjonowania przedszkola będziemy informować Państwa na bieżąco.
W tym trudnym dla wszystkich czasie, zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą:
Przytulcie mocno w naszym imieniu Wasze/Nasze : ) Dzieci !
Z życzeniami zdrowia dr Anna Rojewska, nauczycielki oraz personel przedszkola.
Szanowni Rodzice,
Wiemy, jak dużym wyzwaniem jest dla nas wszystkich zamknięcie szkół i przedszkoli (na czas zagrożenia epidemicznego). Naukę i zabawę zaplanowaną na czas szkolny i przedszkolny realizujecie w tym trudnym czasie razem w domu, pośród najbliższych. Pamiętajcie o odpoczynku i relaksie, tak ważnym dla wzmocnienia odporności psychicznej i fizycznej.
W związku z powyższym proponujemy w imieniu nauczycieli biblioteki pedagogicznej w Słupsku połączenie nauki z zabawą i zachęcamy do udziału w dowolnym konkursie w ramach akcji „Siostro, Bracie – zostań w chacie!”
Wierzymy w Waszą nieustającą pomysłowość, aktywność i kreatywność.
Więcej informacji : http://pbw.slupsk.pl/siostro-bracie-zostan-w-chacie-akcja-konkursowa-dla-uczniow
Załącznik:plakat(1).jpg
CO ROBIĆ, BY ZWIĘKSZYĆ POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA U DZIECKA?
Dzieci reagują na to, jak sytuację postrzegają dorośli. Kiedy rodzice i opiekunowie mówią o sytuacji spokojnie, mogą zapewnić swoim dzieciom najlepsze wsparcie.
Nie wszystkie dzieci reagują na stres w ten sam sposób.
Niektóre nietypowe zmiany, na które należy zwrócić uwagę u dzieci:
-Nadmierny płacz i rozdrażnienie
-Nadmierne zmartwienie lub smutek
-Niezdrowe nawyki żywieniowe (objadanie się, brak apetytu)
lub senność
-Drażliwość i odgrywanie dziwnych zachowań
-Trudności z uwagą i koncentracją
-Niewyjaśnione bóle głowy lub ciała
-W przypadku nastolatków: używanie alkoholu, tytoniu lub
narkotyków.
Rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć swoje dziecko:
-Nie udawaj, że nic się nie dzieje, dziecko widzi Twoje podenerwowanie. Poświęć trochę czasu na rozmowę z dzieckiem na temat sytuacji. Odpowiedz na pytania i podziel się faktami w sposób odpowiedni do wieku dziecka. Wytłumacz mu, czemu przez najbliższe dni nie pójdzie do szkoły czy przedszkola, czemu nie może spotkać dziadków i kolegów.
-Zapewnij swoje dziecko, że jest bezpieczne. Daj mu poczuć, że nie ma niczego złego w tym, jeśli czuje się zdenerwowane. Pokaż mu, jak radzić sobie z emocjami.
-Ogranicz dziecku możliwość oglądania wiadomości czy czytania informacji w Internecie na temat koronawirusa. Dzieci mogą źle interpretować to, co słyszą i mogą się bać czegoś, czego nie rozumieją.
-Zaplanuj dzień, godziny posiłków, czas na naukę i zabawę. Utrzymanie stałego rytmu dnia pomoże dziecku w codziennym funkcjonowaniu teraz i na przyszłość, gdy przyjdzie czas powrotu do przedszkola czy szkoły.
-Bądź wzorem do naśladowania; rób przerwy w pracy, śpij dużo, ćwicz i odżywiaj się prawidłowo
-Zaplanuj dziecku czas w domu. Zachęć je do czytania, grania w gry planszowe, odrabiajcie zadania zdalnie zlecane przez nauczycieli, nie pozwól by dziecko siedziało cały czas przed telewizorem lub w Internecie.
źródło: Ministerstwo Zdrowia, pacjent.gov.pl
Szanwni Rodzice,
Środowisko, w którym obecnie rosną i wychowują się dzieci w dużym stopniu różni się od tego, w którym wychowywaliśmy się kiedyś my. Internet, telewizja satelitarna, gry komputerowe, pięknie wydane, kolorowe książeczki – wszystko to oddziałuje na umysły dzieci. Dzięki temu dzieci już od najmłodszych lat posiadają znacznie większy zakres wiedzy i informacji niż my w ich wieku.
Ważnym elementem nauki poprzez zabawę jest rozwój u dzieci ich naturalnej pasji odkrywania świata poprzez m.in. ciekawe eksperymenty które pokażą zjawiska z najbliższego otoczenia.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą propozycją zabaw badawczych.
Potrzebne będą: duża kuweta/taca i sól, barwniki spożywcze i pipeta/ rurka do napoi. Maluch za pomocą pipety może nanosić różne kolorowe wzory i obserwować zmieniające się barwy.
Do tego eksperymentu potrzebne będą: balony, butelki, ocet winny i soda oczyszczona. Wsypujemy odrobinę sody do balonika (za pomocą lejka lub uciętej butelki). Do pustych butelek wlewamy ocet winny i odrobinę barwnika. Nakładamy balon na butelkę i obserwujemy, jak się napełnia.
Łączenie kolorów
Potrzebne będą: farby, słoik, woda, pędzel. Do słoika wlewamy wodę, maczamy pędzel w farbi, potem drugiej, mieszamy i obserwujemy łączenie się kolorów i powstanie nowego.
Farba niebieska i żółta= kolor zielony.
Farba niebieska i czerwona=kolor fioletowy.
Farba czerwona i żółta= kolor pomarańczowy.
Miłej zabawy!
Szanowni Rodzice,
W ramach wspólnie spędzanego czasu z dzieckiem, zachęcamy do wspólnych zabaw. W związku z czym w załączniku zamieszczamy kolejne propozycje zabaw.
Załącznik:CWICZENIA_Z_OBRAZKAMI_(1).doc
Szanowni Rodzice,
Zachęcamy do różnej formy aktywności z dzieckiem. Poniżej propozycja ćwiczeń logopedycznych wzmacniających artykulację oraz usprawniających narządy mowy.
Ćwiczenia usprawniające narządy mowy
Ćwiczenia mają na celu wypracowanie zręcznych i celowych ruchów języka, warg, podniebienia i szczęki dolnej. Zanim przystąpimy do zadań doskonalących wymowę głosek, należy najpierw usprawnić ich działanie, aby były w stanie prawidłowo wymawiać. Dziecko musi mieć wyczucie danego ruchu i położenia poszczególnych narządów mowy.
Ćwiczenia te powinni wykorzystywać rodzice w pracy z tymi dziećmi, które są w trakcie rozwoju mowy lub ich wymowa odbiega od normy. Wskazane jest prowadzenie ćwiczeń przed lustrem (lusterkiem), aby dziecko mogło obserwować wzór prawidłowego ułożenia narządów artykulacyjnych, naśladować go i wykonywać samodzielnie.
Wykonując ćwiczenia z dzieckiem warto wykonywać je naprzemiennie – rodzic- dziecko- rodzic- dziecko w formie zabawy, ponieważ taka forma daje dobre efekty i jest atrakcyjna dla dziecka
Przykładowe ćwiczenia narządów artykulacyjnych:
1. Ćwiczenia języka:
- gwałtowne wysuwanie i wsuwanie języka w głąb jamy ustnej, zlizywanie z talerzyka miodu, posypki do ciasta,
- „kląskanie” językiem o podniebienie twarde,
- dotykanie czubkiem języka na zmianę dolnych i górnych zębów przy mocno opuszczonej żuchwie,
- unoszenie czubka języka do wałka dziąsłowego,
- wysuwanie języka na górną wargę i do brody,
- kilkakrotne uderzanie czubkiem języka o wałek dziąsłowy,
- lizanie podniebienia przy otwartych ustach, oblizywanie dookoła warg mocno wysuniętym językiem
- wypychanie językiem policzków.
2.Ćwiczenia warg:
- szybkie zmienianie układu ust „uśmiech” - „ryjek”,
- wykonywanie ruchów imitujących gwizdanie i cmokanie,
- zakładanie wargi dolnej na górną i odwrotnie,
- dmuchanie przez wargi ułożone w kształt dziobka i z zębami górnymi na dolnej wardze,
- parskanie,
- półuśmiech-odciąganie na przemian kącików warg,
- nadymanie policzków i powolne wypuszczanie powietrza ustami lub nosem.
3. Ćwiczenia podniebienia miękkiego:
- wdychanie i wydychanie powietrza przez nos,
- wypowiadanie sylab ap, op, ep, yp, up z przedłużeniem zwarcia warg (przy głosce p),
- ćwiczenia z rurką (przenoszenie kawałków papieru),
- ziewanie,
- kasłanie z językiem daleko wysuniętym do przodu,
- chrapanie na wdechu, na wydechu,
- energiczne wymawianie połączenia głoskowego: ak, ok, uk, ek, ik, uku, ugu, ag, og (są to głoski tylnojęzykowe przy wymowie, których bierze udział podniebienie miękkie).
4.Ćwiczenia żuchwy:
- opuszczanie i unoszenie żuchwy,
- wykonywanie ruchów poziomych, raz z wargami rozchylonymi, raz z zamkniętymi,
- ruchy do przodu i do tyłu.
Szanowni Rodzice,
Zachęcamy do zabaw z wykorzystaniem wielu form i gatunków muzyki, w załączniku zamieszczamy utwór
P. Czajkowskiego „Walc kwiatów czyli Taniec cukrowej wróżki” (sugerowany podkład do zabawy nr 2, z dnia 19.03.20r.)
Załącznik: Piotr_Czajkowski_-_Walc_kwiatow_z_Dziadka_do_orzechow_(1).mp3
Szanowni Państwo,
W związku z podjętymi działaniami prewencyjnymi, związanymi z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID- 19 informujemy o wprowadzeniu w dniach 16.03.2020r.-25.03.20202r. ograniczeń wizyt osobistych w Miejskim Przedszkolu nr 1 w Ustce.
W związku z czym uprzejmie prosimy o pozostawienie wniosków rekrutacyjnych (nadmieniamy, iż termin rekrutacji nie uległ zmianie) w skrzynce pocztowej znajdującej się przed głównym wejściem do budynku przedszkolnego, bądź wysłanie ich drogą elektroniczną lub pocztą.
Dane kontaktowe:
Miejskie Przedszkole nr 1
Ul. Piłsudskiego 2
76-270 Ustka
e-mail: przedszkole1.ustka@wp.pl
nr kontaktowy: 59 81- 44- 209
Jednocześnie informujemy, że wszystkie niezbędne dokumenty można bezpośrednio pobrać ze strony internetowej przedszkola https://przedszkole1ustka.edupage.org/news/?#, a następnie zeskanować/wydrukować i przedłożyć do dnia 27 marca 2020r.
Szanowni Rodzice,
Dzieci się uczą i młodzież się uczy. Rodzicu, i Ty poświęć trochę czasu na naukę. Wychowanie dzieci nie jest proste, ale mamy 10 wskazówek, które Państwu pomogą. Centrum Rozwoju Lokalnego - organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" kontynuując swoją misję wspierania edukacji najmłodszych, a także wsparcia rodziców w procesie wychowania swoich pociech, przygotowało kolejny materiał wideo z poradami. Film "Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa" to materiał, który podejmuje 10 bardzo ważnych kwestii dotyczących wychowania dzieci. W roli przewodnika psycholog mgr Beata Liwowska.
Link do filmu: https://youtu.be/HxbYRBAKs7U
Korzystając z okazji informujemy, iż na profilu Centrum Rozwoj Lokalnego na facebooku trwa konkurs, do udziału w którym organizatorzy serdecznie zachęcają.
Szanowni Rodzice,
Z zaistniałą sytuacją zachęcamy do aktywnego spędzania wspólnego czasu. Uwaga poświęcona dziecku i czas wspólnej zabawy to najcenniejszy prezent, który również rodzicom sprawi wiele pozytywnych doznań, pomagając na chwilę zapomnieć o codziennych trudach. Czym zatem możemy zainteresować dziecko i w co się bawić, by czas spędzony w domu stał się wyjątkowy i atrakcyjny dla obu stron?
Oto kilka sprawdzonych propozycji zabaw w domu:
-Zimno, ciepło, gorąco - chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował "skarb“ daje wskazówki stopniując słowa - zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.
- Zabawa w chowanego – tej zabawy nikomu nie trzeba rekomendować. Dzieci ją uwielbiają. Jeśli jest w domu więcej miejsca i dużo zakamarków, zabawa w chowanego będzie super pomysłem.
- DIY – zajęcia "zrób to sam” - to propozycje dla bardziej aktywnych maluchów (wyciszają)
i małych artystów. Mogą modelować z różnego rodzaju mas (solnej, papierowej, porcelanowej, plasteliny), malować (farbami, rękami, gąbką) robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Generalnie do takich zabaw można wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu. Np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia dzieciom i rodzicom podpowie. Można w dowolnej technice stworzyć panią wiosnę, albo ulubioną postać z bajki!
- Tanecznym krokiem – z podkładem muzycznym lub bez można wspólnie poruszać się do ulubionych piosenek i melodii. W wersji dla odważniejszych rodziców (mniej wrażliwych słuchowo) można włączyć sekcję instrumentalną z wykorzystaniem sprzętów kuchennych (garnki mają świetną akustykę). Dzieci będą zachwycone! (sąsiedzi nieco mniej). Zachęcamy do zorganizowania rodzinnego konkursu tanecznego bądź konkursu piosenki. Nagrodą (niepowtarzalną i wyjątkową) może być medal czy dyplom -oczywiście zrobiony własnoręcznie.
Życzymy miłej zabawy!
Powered by aSc EduPage